Organizacja ślubu i wesela: Od czego zacząć?
Zacznijmy od początku!

Przełom grudnia i stycznia to okres, w którym podsumowujemy swoje tegoroczne osiągnięcia, a także planujemy z nadzieją przyszłość. Często też, współgrając z pogodą, sypią się pytania – czy wybraliście już lokal, gdzie i kiedy będzie wesele, czy zaprosicie ciocię Grażynkę z Krakowa, a nawet co konkretnie będzie na deser lub na zimnej płycie. Potrafią one postawić w niewygodnej sytuacji lub pozostawić pytającego bez Waszej odpowiedzi.

Planowanie ślubu i wesela to nie lada wyzwanie, które może przytłoczyć nawet najbardziej zorganizowane czy entuzjastyczne osoby. Warto przy okazji styczniowych postanowień lub chęci zmian pt. „Nowy Rok – Nowy JA” przedyskutować, przemyśleć lub po prostu porozmawiać ze sobą o kilku podstawowych kwestiach, które potrafią wiele rozjaśnić. Pozostawią Was też spokojniejszymi, ponieważ nie da się wszystkiego zaplanować, rozpisać i omówić w jednej rozmowie, a także.. w jednym wpisie blogowym!

No właśnie, zajmiemy się teraz podstawowymi rzeczami, żeby zostawić też nutkę niepewności i z czasem uzupełnić to kolejnymi wyczerpującymi wpisami. Zastanowimy się od czego zacząć, jak zaplanować budżet, wybrać datę, rodzaj ceremonii, miejsce przyjęcia i dekoracje. Postawimy sobie zadania domowe i pytania na kolejną lekturę!

fot. Mariola Żołądź

Jak zacząć organizację wesela: pierwsze pytania?

Wiele wedding plannerek powie, że planowanie daty ślubu i wesela to pierwsza rzecz, która zaprząta głowę Parom Młodym. Coraz częściej jednak spada ona na dalszy plan. Inni z kolei zaczynają od rezerwacji wymarzonego miejsca, bo nie wyobrażają sobie uroczystości w innej lokalizacji. Ale… na spokojnie…

Usiądźcie wygodnie, zadbajcie o swój komfort i… przede wszystkim zastanówcie się i zbierzcie w jednym miejscu Wasze inspiracje, myśli czy wątpliwości. Warto to zrobić na samym początku i przed przeglądem proponowanych rozwiązań. Pozwoli Wam to zachować swoją początkową wizję wydarzenia, nie zatracić się w spływających propozycjach i dopasować ją do późniejszych realiów.

Ustalcie priorytety i na jakich elementach Wam najbardziej zależy – tak jak czujecie i zawsze marzyliście. Potem to one będą miały pierwszeństwo w budżecie i staną się fundamentem przyjęcia, na ile będzie to możliwe. Jeśli jesteście już gotowi, to omówimy sobie takie elementy jak:

  • Ustalenie budżetu weselnego,

  • Wybór daty wydarzenia,

  • Wybór rodzaju ceremonii ślubnej,

  • Wybór miejsca uroczystości ślubnej oraz weselnej,

  • Wstępne określenie liczby gości.

Ważne jest też to, abyście wyznaczyli sobie własną drogę. Wiele z tych tematów łączy się lub wynika z siebie, a więc nie traktujcie ich jako chronologicznej listy zadań, w której bez ukończenia jednego z zadań nie przejdziecie do kolejnego. A zatem, do dzieła!

Budżetowanie wesela: jak zaplanować finanse?

Planowanie budżetu wesela to kluczowy element wpływający zarówno na Wasz komfort, jak i umożliwienie podejmowania decyzji o dalszych przedsięwzięciach. Określcie przede wszystkim swoje realne możliwości finansowe: przeanalizujcie swoje oszczędności, dostępne źródła finansowe oraz ewentualne wsparcie rodziny. Ustalenie maksymalnej kwoty przeznaczonej na ślub i wesele pozwala na sprecyzowanie zakresu wydatków i uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie organizacji.

Kolejnym istotnym aspektem jest priorytetyzacja wydatków. Zastanówcie się i określcie, które elementy ceremonii i przyjęcia są dla Was najważniejsze. Czy będzie to suknia ślubna, zespół muzyczny, ekskluzywne zaproszenia, czy może dekoracje stołów i kompozycje kwiatowe? Wyznaczenie takich priorytetów ułatwi Wam rozplanowanie budżetu i skoncentrowanie się na najważniejszych aspektach obu uroczystości.

Nie ulega wątpliwości, że nie jest to łatwa kwestia do ustalenia, ale warto do niej podejść na samym początku. Regularne analizowanie budżetu weselnego pozwoli Wam dostosować plany do rzeczywistych możliwości finansowych, co z kolei umożliwi cieszenie się swoim wyjątkowym dniem bez nadmiernego obciążenia finansowego.

fot. zatrzymaj czas

Co uwzględnić w budżecie ślubnym i weselnego przyjęcia?

Ustalenie konkretnej kwoty za obie uroczystości jest praktycznie niemożliwe na samym początku planowania imprezy, dlatego pomocne okazuje się rozbicie go na wiele elementów. Spróbujcie też oszacować ogólną kwotę, jaką możecie przeznaczyć na ślub i wesele. Następnie, postarajcie się podzielić koszty na poszczególne kategorie, takie jak:

  • Rezerwacja miejsca ceremonii ślubnej

  • Suknia ślubna i garnitur

  • Wynajem sali weselnej oraz wyżywienie

  • Dekoracje ślubne oraz dekoracje weselnego przyjęcia,

  • Zespół muzyczny lub DJ,

  • Kamerzysta i fotograf.

Oczywiście, są to tylko wybrane elementy budżetu. Niezbędne jest także uwzględnienie dodatkowych kosztów, które mogą się pojawić w trakcie organizacji wesela. Musicie uwzględnić ewentualne opłaty za zmiany w planie, niespodziewane wydatki czy też propozycje dodatkowych usług.

Wybór daty wesela: na co zwrócić uwagę?

Wybór idealnej daty ślubu i wesela to również jedna z pierwszych decyzji, przed którą staniecie jako Młoda Para. Konkretna data nie tylko zdeterminuje w większości atmosferę uroczystości, ale i zaważy na dostępności miejsc, usługodawców i wielu innych kwestii organizacyjnych. Rozważcie zatem poniższe punkty:

  • Pora roku i miesiąc – każda z pór roku ma swój niepowtarzalny klimat i urok. Wybór wiosenno-letnich miesięcy zagwarantuje Wam w większości wypadków piękną pogodę i więcej możliwości plenerowych, ale też i wydatków finansowych. Warto zadbać zatem o wcześniejszy kontakt i wynajem miejsc, ponieważ niektóre z nich potrafią być bardzo oblegane!

fot. greupawczerni

Obecnie najprędzej nam do ślubu zimowego, który charakteryzuje się głównie chłodniejszymi odcieniami niebieskiego i bieli osadzonych w atmosferze śniegu i lodu. Jako minusy wesela w zimie należy na pewno wymienić ograniczoną dostępność kwiatów sezonowych, chociaż dekoracje i kompozycje zimowe też potrafiają oszałamiająco zachwycić!

Separowo, fot. story catcher

  • Innym ważnym czynnikiem jest wybór dnia tygodnia. Popularne sobotnie śluby są często pierwszym wyborem, ale decyzja o ślubie w inny dzień tygodnia przyniesie Wam najprawdopodobniej korzyści finansowe, ze względu na mniejszą konkurencję i niższe ceny usług. Zanim jednak zdecydujecie się na tę opcję – upewnijcie się, że jest to termin, w którym Wasi najważniejsi goście będą mogli się pojawić. Pamiętajcie, że z wyborem dnia tygodnia ślubu i wesela wiąże się też logistyka transportu czy rezerwacja noclegów dla osób z dalszych stron.

Dodatkowo, możecie uwględnić też daty ważne dla Was samych, takie jak rocznice czy istotne wydarzenia rodzinne. Unikalna data może nadać dodatkowy wymiar emocjonalny i symboliczny temu wyjątkowemu dniu.

fot. story catcher

Ostatecznie, elastyczność i otwartość na różne możliwości są kluczowe. Organizowanie ślubu i wesela krok po kroku to też sztuka kompromisów.

Wybór rodzaju ceremonii ślubnej

W zależności od preferencji Pary Młodej staniecie przed wyborem czy Waszą ceremonią będzie ślub kościelny czy ślub cywilny. Każdy z nich ma swoje tradycje oraz procedury, o które warto zadbać i uwzględnić już podczas podejmowania pierwszych decyzji.

W obu przypadkach organizując ślub krok po kroku musicie wziąć pod uwagę takie aspekty jak rezerwacja terminu w kościele lub urzędzie, dostarczenie odpowiednich dokumentów czy Wasze przygotowanie do zawarcia małżeństwa. Niezbędny okaże się również odpowiedni strój zarówno Panny młodej, jak i Pana młodego. Jest to na pewno uroczystość, która wymaga wielu przygotowań i dostarcza niesamowitych przeżyć, jednak na tym etapie rozważamy jedynie jej rodzaj.

fot. Miłosz Bolechowski

Planowanie miejsca ślubu i przyjęcia weselnego

Wybór miejsca ślubu i organizacja wesela to prawdziwe wyzwanie nie tylko logistyczne, ale też stylistyczne, aby stworzyć przestrzeń i niesamowitą atmosferę Waszego dnia! Jeżeli nie macie w głowie konkretnego miejsca – przemyślcie, od czego uzależniona będzie lokalizacja ślubu i wesela – czy w Waszym otoczeniu są interesujące Was kościoły, plenery lub sale weselne; czy pierwszeństwo mają miejsca skąd pochodzi Panna lub Pan Młody, jaka jest odległość miejsca ceremoni ślubnej od sali, a także logistyka transportu.

Kiedy już zakres, w którym chcecie zarezerwować kościół lub salę na obie uroczystości – pytań wcale nie ubędzie! Porównajcie oferty różnych sal weselnych, spytajcie znajomych o opinię najlepiej z pierwszej ręki. Przygotujcie też własne pytania i wybierzcie się osobiście na obejrzenie zainteresowanych lokali weselnych, a w czasie oprowadzania dopytajcie o ważne dla Was kwestie. Pamiętajcie, aby oba miejsca korespondowały przede wszystkim z Wami, ze stylem uroczystości, a także aby umożliwiały Wam organizacyjnie i technicznie realizację Waszych oczekiwań. Z kluczowych elementów, można by wymienić takie jak, np.:

  • Lokalizacja – czy miejsce jest łatwo dostępne dla gości? Czy znajduje się w pobliżu kościoła lub miejsca ceremonii cywilnej?

  • Pojemność – czy sala pomieści wszystkich gości weselnych? Czy jest wystarczająco duża, aby zapewnić komfortowe warunki?

  • Dostępność – czy termin, który was interesuje, jest wolny? Czy istnieje możliwość wynajęcia miejsca na wyłączność?

  • Infrastruktura – czy miejsce oferuje odpowiednie zaplecze, takie jak parking, miejsca noclegowe czy dodatkowe atrakcje dla gości?

Warto również zapytać o poprzednie realizacje imprez i sprawdzić opinie innych par, które korzystały z usług danego miejsca, aby mieć pewność, że Wasze przyjęcie weselne będzie zorganizowane na najwyższym poziomie.

fot. story catcher

Jeśli jesteście ciekawi jak wyglądają miejsca organizacji wesela w okolicach Poznania – szykujcie się za niedługo na taki wpis!

Wstępne określenie liczby gości

Ten punkt to zdecydowanie wisienka na torcie weselnym naszego wpisu. Nie wątpię, że oszacowanie przyszłych gości zajmie Wam i niejeden wieczór. Wszystko zależy i tak od Was oraz od charakteru i wielkości imprezy – czy zdecydujecie się na ogromne wesele czy kameralne wydarzenie w gronie najbliższych. Nie ulega wątpliwości, że ta liczba jest bardzo pomocna przy precyzowaniu budżetu weselnego, możliwości transportu lub wynajmu sali. Pamiętajcie, że nie jest to jeszcze zobowiązujące, a zaproszeni i tak będą mieć przestrzeń na potwierdzenie swojego przybycia.

Inną opowieścią jest wybór i wręczanie zaproszeń ślubnych, ale ale… na dziś to tyle!

Planowanie ślubu i wesela: co dalej?

Ustalanie podstawowych kwestii organizacji ślubu i wesela nie jest zadaniem łatwym. Niesie za sobą szereg pytań, ale też i satysfakcji. Pozwala Wam odkryć siebie i budować niepowtarzalną wizję uroczystości. Z każdym właściwie ruchem pozwala również urzeczywistniać marzenia na temat Waszego dnia. Warto jest więc, aby był to równie niesamowity czas przygotowań.

fot. Mariola Żołądź

Dotychczas, podjęliśmy tutaj dopiero nieliczne z wyzwań, które na Was czekają. Oczywistym jest, że w głowie pojawiają Wam się pewnie kolejne i kolejne pytania o np.:

  • Wybór dekoracji weselnych

  • Wybór fotografa ślubnego

  • Wybór dekoracji sali

  • Atrakcje na przyjęciu weselnym

  • Ubiór panny młodej i pana młodego

Ale tym zajmiemy się już następnym razem!

Szukacie dekoracji na ślub i wesele?

kwiaty na slub, kwiaty na ślub, kwiat na ślub, kwiaty do bukietu, bukiety slubne, bukiet na slub, kwiaty na bukiet ślubny, dekoracje ślubne, dekoracje ślubno weselne, dekoracja sali weselnej, jakie kwiaty na wesele, dekoracja stołu wesele, dekoracje wesele, jakie kwiaty ślub, florysta, szkolenia florystyczne, kwiatowe, warsztaty florystyczne, dekoracje sala weselna, plener wesele

Wyśniliście już, jak będzie wyglądało Wasze wesele albo zastanawiacie się jeszcze nad dekoracjami? Jesteśmy tutaj dla Was!

Zróbcie pierwszy krok do stworzenia magicznego dnia, o którym zawsze marzyliście!

  • napiszcie do nas,
  • zapoznajcie się z ofertą,
  • umówmy spotkanie!

A już na nim razem stworzymy wizję przepięknych dekoracji, które odzwierciedlą Wasze marzenia i uczynią Wasz ślub i wesele niezapomnianym.

Wspólnie uczynimy Waszą wizję rzeczywistością!