Piwonia królową letnich bukietów ślubnych

W świecie florystyki znajdziemy kwiaty, które zachwycają nie tylko swoim pięknem, ale też wieloletnią historią i symboliką. Jedną z nich jest absolutna królowa letnich miesięcy – piwonia. Swoją niezwykłą urodą i delikatnym, słodkim zapachem co roku zdobywa serca nie tylko miłośników florystyki, ale także przyszłych Par Młodych, poszukujących idealnego bukietu ślubnego.

Oprócz bukietów czy dekoracji kwiatowych z samych piwonii, występują one także w połączeniu z różami, z którą bardzo często są mylone ze względu na mnogość odmian. Skąd pochodzą, jaka jest symbolika piwonii w bukietach ślubnych? Dlaczego zdobyły tak wielką popularność i ile kosztuje kwiat piwonii? Przekonajmy się!

Pochodzenie i znaczenie piwonii

Piwonie znane także z nazwy łacińskiej jako „peonie” zawdzięczają swoją nazwę greckiemu bogu zdrowia „Peonowi”, który uzdrowił Hadesa i Aresa, rannych w czasie wojny trojańskiej. Kwiaty te, pochodzące z Azji Wschodniej cenione były nie tylko za walory florystyczne, ale przede wszystkim za właściwości lecznicze, co szybko zbudowało ich popularność na całym świecie.

Do Europy peonie sprowadzono w starożytnych czasach i stały się one symbolem bogactwa, szlachetności i miłości. Piwonie od dawna obecne w sztuce, literaturze oraz w ogrodach królewskich stopniowo nabierały wyjątkowego znaczenia.

Dzisiaj, trudno wyobrazić sobie wesele bez udziału piwonii. Ich piękno i symbolika sprawiły, że stały się nieodłącznym elementem ceremonii ślubnych, gdzie reprezentują miłość, harmonię i szczęście nowożeńców. Dzięki różnorodności odmiany piwonii i ich szerokiej gamie kolorystycznej zostają z nami od zaślubin, po zarówno klasyczne, jak i nowoczesne kompozycje kwiatowe w dekoracjach sal weselychj i plenerowych.

Jak rozpoznać kwiaty piwonii?

Kwiaty piwonii charakteryzują się przede wszystkim dużymi i pełnymi kwiatostanami, których średnica sięga nawet do 20 cm! Gęsto ułożone płatki wypełniają kompozycję bukietu, a niekiedy ich kształt przypomina serce, co dodatkowo utwierdza Pary Młode do wyboru tych odmian kwiatów. Doskonale sprawdzą się zarówno solo, jak i w rozmaitych kompozycjach kwiatowych: na stołach weselnych, jako dodatki ślubne, elementy scenografii plenerowej czy w postaci płatków wykorzystywanych do celebracji ceremonii ślubnej Pary Młodej.

Kiedy kwitnie piwonia? Jakie są kolory jej kwiatów?

Piwonie to kwiaty o niezwykłej estetyce, dużych kwiatach o delikatnych płatkach. Ich zdecydowaną zaletą jest też różnorodność kolorów, co tworzy wachlarz możliwości kolorystycznych w bukietach i dekoracjach ślubnych. Spotkamy nie tylko klasyczne białe piwonie, ale także żółte, różowe czy intensywne czerwone kwiaty.

Kiedy zatem spotkamy kwitnące kolorowe piwonie? Są kwiatami typowo sezonowymi zazwyczaj kwitnącymi w okresie wiosennym i wczesnym letnim, więc głównie w maju i czerwcu. Rosnąca popularność sprawia, że coraz częściej spotkamy jej importowane odmiany poza sezonem na piwonie. Przybywają do nas z krajów takich jak Holandia, Chile czy Nowa Zelandia wypełniając pozostałą część roku w bukietach ślubnych, na dekoracjach stołów weselnych czy scenografiach plenerowych. Jeśli rozważacie dekoracje z udziałem piwonii poza szczytem sezonu – rozważcie ich połączenia z innymi kwiatami, zważając na wyższe ceny spowodowane mniejszą, naturalną dostępnością piwonii.

Jakie kwiaty pasują do piwonii w bukiecie?

Wybór piwonii do bukietu ślubnego wiąże się z nurtującym pytaniem wielu Par Młodych – ile kosztuje bukiet ślubny z peonii? Czy róże są droższe od piwonii? Odpowiedź na te pytania nie jest jednak jednoznaczna. Ceny pojedynczych kwiatów róż oraz peoni zaczynają się od kilku złotych sięgając do kilkunastu, a zależy to od wyboru odmiany, konieczności importy czy miesięcy, w których dokonywany jest zakup. Z kolei cena kompozycji ślubnej z piwonii potrafi wahać się w okolicach kilkuset złotych wzwyż tak naprawdę decydując o wielkości bukietu oraz tym, jakie kwiaty zostały w nim zawarte oprócz samych peonii. Warto więc stworzyć z florystą spójną wizję złożoną z kwiatów Waszych marzeń oraz tych, polecanych przez firmy dekoratorskie, które przepięknie wyglądają na każdym weselu.

Warto też wspomnieć o tym, że dużą popularnością cieszą się połączenia kwiatów piwonii z takimi kwiatami jak:

  • róża ogrodowa,

  • eustoma,

  • hortensja bukietowa,

  • lilia,

  • jaskier,

  • bez,

  • kalina.

Wspomniane kombinacje kwiatów pozwalają na stworzenie bukietów ślubnych o różnorodnych stylach i atmosferze, które idealnie odzwierciedlą gust i osobowość Pary Młodej.

Wybór piwonii do bukietu ślubnego

Decydując się na piwonie nie tylko w bukiecie ślubnym, ale też w kwiatowych dekoracjach na stoły gości czy scenografie plenerowe wybieracie tak naprawdę cały wachlarz kolorów oraz możliwości! Kwiaty te zarówno dodadzą uroku i romantyzmu, jak i wypełnią całość kompozycji. Przekonajcie się sami tworząc plan oraz ujmując kwiaty piwonii w dekoracjach Waszego wesela!

Szukacie dekoracji na ślub i wesele?

kwiaty na slub, kwiaty na ślub, kwiat na ślub, kwiaty do bukietu, bukiety slubne, bukiet na slub, kwiaty na bukiet ślubny, dekoracje ślubne, dekoracje ślubno weselne, dekoracja sali weselnej, jakie kwiaty na wesele, dekoracja stołu wesele, dekoracje wesele, jakie kwiaty ślub, florysta, szkolenia florystyczne, kwiatowe, warsztaty florystyczne, dekoracje sala weselna, plener wesele

Wyśniliście już, jak będzie wyglądało Wasze wesele albo zastanawiacie się jeszcze nad dekoracjami? Jesteśmy tutaj dla Was!

Zróbcie pierwszy krok do stworzenia magicznego dnia, o którym zawsze marzyliście!

  • napiszcie do nas,
  • zapoznajcie się z ofertą,
  • umówmy spotkanie!

A już na nim razem stworzymy wizję przepięknych dekoracji, które odzwierciedlą Wasze marzenia i uczynią Wasz ślub i wesele niezapomnianym.

Wspólnie uczynimy Waszą wizję rzeczywistością!