Ostróżka w bukietach i w dekoracjach na Waszym weselu

Bukiety wiosenne, letnie czy kompozycje ślubne kojarzą się nam często z klasyką i kwiatami o regularnych kształtach – królują róże, piwonie.. Ale dzisiaj skupimy się na fenomenie ostróżki ogrodowej, ostróżki suszonej czy wielokwiatowej, która zaskoczy nas nie tylko budową, wachlarzem kolorów, symboliki, ale także możliwościami w kompozycjach kwiatowych, w których się pojawia.

ślubne aranżacje full color, kolorowe motywy ślubne, ślubne kompozycje kwiatowe full color, bukiety ślubne z polnych kwiatów, ślubne dekoracje w żywych kolorach, dekoracje ślubne polne kwiaty, dekoracje ślubne full color

Gorzelnia, fot. niewidki

Co oznacza nazwa i jak wygląda ostróżka?

Ostróżka (z łac. Delphinium) zawdzięcza swoją nazwę od kształtu górnych kwiatów przypominających ostrogę. Z drugiej strony, ze względu na łacińską nazwę, nawiązuje do delfina, którego sylwetka przypomina pąki pojedynczych kwiatów.

Najbardziej charakterystycznym elementem są kwiatostany ostróżki, które składają się z zagęszczonych między sobą pięciopłatkowych kwiatów. W zależności od gatunku i warunków uprawy ostróżka może sięgać od 1 do nawet 2 metrów wysokości. Wachlarz kolorów kwiatów, w których pojawiają się ostróżki stanowi zdecydowany walor, a wśród nich znajdują się te, które kwitną na niebiesko, fioletowo, biało czy różowo.

Jakie są odmiany ostróżki? Które kwiaty wybrać do bukietu?

Wśród gatunków, które są uprawiane i najczęściej pojawiające się w dekoracjach oraz bukietach należy wskazać:

  • Delphinium elatum (Ostróżka ogrodowa) – jedna z najczęściej spotykanych ostróżek, charakteryzująca się wysokimi, smukłymi łodygami i gęsto ułożonymi kwiatami w odcieniach niebieskiego, fioletu, różu i bieli. Odmiany ostróżki ogrodowej są wyjątkowo trwałe i świetnie sprawdzają się w bukietach ze względu na swoją imponującą wysokość i różnorodność kolorów.

  • Delphinium grandiflorum (Ostróżka wielkokwiatowa) – posiada krótsze łodygi i większe, bardziej rozłożyste kwiaty, często w intensywnych odcieniach niebieskiego. Dzięki swojemu kompaktowemu kształtowi, ostróżka wielkokwiatowa jest idealna do tworzenia bardziej zwartych bukietów oraz stanowi ciekawy akcent w kompozycjach kwiatowych.

  • Delphinium consolida (Ostróżeczka polna) – znana również jako ostróżka jednoroczna, ma delikatniejsze łodygi i drobniejsze kwiaty w różnych odcieniach, od białego po różowy i niebieski. Niestety mniej trwała niż inne odmiany, ale jej delikatność i subtelność wznoszą wiele uroku do bukietów nie tylko ślubnych.

Najlepszym wyborem do bukietów ślubnych jest ostróżka wyniosła – Delphinium elatum – ze względu na swoją trwałość, wysokie łodygi i bogactwo kolorów. Dzięki swojej strukturze i różnorodnym barwom, idealnie nadaje się do tworzenia zarówno prostych, eleganckich bukietów, jak i bardziej skomplikowanych kompozycji. Ostróżka jest również świetnym wyborem, jeśli preferujecie wielokolorowe, naturalne, a zarazem efektowne bukiety i dekoracje kwiatowe. Kwiaty ostróżki cieszą się również popularnością w formie zasuszonej. Stanowią ciekawy element dekoracyjny, jednak warto pamiętać, że jej kwiaty są niezwykle delikatne, dlatego mogą się osypywać.

wiejski styl ślubny, bukiety ślubne z polnych kwiatów, kolorowe tematy weselne, żywe i kolorowe ślubne dekoracje, polne kompozycje kwiatowe na ślub, kolorowe kwiaty na wesele, pełne barw dekoracje na ślub

Gorzelnia, fot. niewidki

Co symbolizuje ostróżka?

Ostróżka jest kwiatem, który posiada bogatą symbolikę. Najczęściej kojarzona jest ona z radością, co idealnie komponuje się ze świętowaniem i szczęściem, które spotyka Was w tak ważnym dniu! Nowe możliwości, które tworzy ostróżka w kompozycjach kwiatowych symbolizują też nowe szanse dla Was, szczęście i powodzenie w podejmowanych decyzjach. Podarowanie komuś ostróżki jest także wyrazem ochrony i troski o bliską, obdarowaną nią osobę.

Ostróżki są zatem kwiatami wręcz na każdą okazję, w której chcemy podarować komuś szczęście, dobrą energię czy radość do dalszego działania. Dodatkowo kolory ostróżki mają swoją symbolikę:

  • biały to niewinność i czystość, często spotykany na ślubach, weselach czy chrzcinach zarówno jako delikatne, jak i silne podkreślenie symboliki tych wydarzeń

  • różowy uzupełnia romantyczny nastrój bukietu, oczywiście symbolizując miłość

  • niebieski spotykany jest jako wyraz zaufania, a a niebieskie kwiaty ostróżki okazują bliskiej osobie nasze wsparcie

  • purpurowy nawiązuje do królewskości, piękna podkreślając, że -obdarowanie tym kwiatem jest wyjątkowe

ślubne dekoracje w żywych kolorach, ślub w pełni kolorów, dekoracje weselne full color, polne kompozycje kwiatowe na ślub, rustykalne dekoracje ślubne, ślubne bukiety polne kwiaty, bukiety ślubne z polnych kwiatów

Gorzelnia, fot. niewidki

Gdzie zobaczymy ostróżkę w dekoracjach ślubnych?

Ostróżkę spotkamy najczęściej w bukietach ślubnych, bukietach dla rodziców, ale również zobaczymy ją na stołach gości weselnych czy stole Pary Młodej. Idealnie sprawdzi się w aranżacjach kwiatowych na środku stołu czy dopełni kompozycję podwieszaną lub opadającą ze stołu nowożeńców. Pełni również ważną rolę w aranżacji dekoracji ślubu kościelnego lub plenerowej ceremonii ślubnej. Tak naprawdę wszystko zależy od naszej wyobraźni, możliwości umieszczenia kompozycji oraz kwiatów, z którymi zestawimy wspomnianą ostróżkę.

Sprawdzą się one zarówno w skomplikowanych kompozycjach, jak i w monochromatycznych bukietach czy wielokolorowych aranżacjach złożonych tylko z ostróżek. Warto pamiętać o sezonowości tych kwiatów i wykorzystać ich sezonowy okres letni do podkreślenia świeżości i naturalności w dekoracjach ślubnych. Wieloletnie dekorowanie pokazało nam, że ostróżki znakomicie odnajdują się w połączeniu z kwiatami sezonowymi.

Ostróżki dobrze komponują się też z innymi kwiatami również kwitnącymi na niebiesko czy fioletowo, ale.. czemu nie spróbować by nowych połączeń? Sprawdźmy to!

Szukacie dekoracji na ślub i wesele?

kwiaty na slub, kwiaty na ślub, kwiat na ślub, kwiaty do bukietu, bukiety slubne, bukiet na slub, kwiaty na bukiet ślubny, dekoracje ślubne, dekoracje ślubno weselne, dekoracja sali weselnej, jakie kwiaty na wesele, dekoracja stołu wesele, dekoracje wesele, jakie kwiaty ślub, florysta, szkolenia florystyczne, kwiatowe, warsztaty florystyczne, dekoracje sala weselna, plener wesele

Wyśniliście już, jak będzie wyglądało Wasze wesele albo zastanawiacie się jeszcze nad dekoracjami? Jesteśmy tutaj dla Was!

Zróbcie pierwszy krok do stworzenia magicznego dnia, o którym zawsze marzyliście!

  • napiszcie do nas,
  • zapoznajcie się z ofertą,
  • umówmy spotkanie!

A już na nim razem stworzymy wizję przepięknych dekoracji, które odzwierciedlą Wasze marzenia i uczynią Wasz ślub i wesele niezapomnianym.

Wspólnie uczynimy Waszą wizję rzeczywistością!